17. listopad 2018.
Vodeni sportovi

SP U PLIVANJU

Peto zlato i treći svjetski rekord za Ledecky

Amerikanka je postala prva plivačica u povijesti koja je na velikom natjecanju osvojila zlato na 200, 400, 800 i 1500m slobodno, a tome je dodala i štafetnu pobjedu na 4x200m

Piše: Valent Pavlić

Plivački dio svjetskog prvenstva u Kazanu svakako je obilježila Katie Ledecky. U svom posljednjem nastupu Amerikanka je za više od tri sekunde srušila vlastiti svjetski rekord i s 10 sekundi prednosti ispred ostalih finalistica doplivala do svog 5 zlata. Nakon Barcelone i Kazana Ledecky ima već 9 zlatnih medalja sa svjetskih prvenstva.

1. Katie LEDECKY (SAD) 8:07.39 WR

2. Lauren BOYLE (Novi Zeland) 8:17.65 OC

3. Jaz CARLIN (Velika Britanija) 8:18.15

Nakon 100m leptir, na upola kraćoj dionici Sjostrom je osvojila svoje drugo zlato u Kazanu srušivši rekord prvenstava.  Šveđanka ima i srebro  s 100m slobodno. Srebro je pripalo Ottesen iz Danske, a bronca Lu iz Kine.

1. Sarah SJOSTROM (Švedska) 24.96 CR

2. Jeanette OTTESEN (Danska)  25.34

3. Ying LU (Kina) 25.37

Olimpijski pobjednik iz Londona na 50m slobodno Francuz Manadou osvojio je zlato u istoj disciplini u Kazanu. Ovo je njegovo treće zlato na ovom prvenstvu. Slavio je još na 50m leptir i 4x100m slobodno.

1. Florent MANAUDOU (Francuska) 21.19

2. Nathan ADRIAN (SAD) 21.52

3. Bruno FRATUS (Brazil)  21.55

Najbolja plivačica leđne tehnike na ovom prvenstvu svakako je Australka Seebohm koja  je očekivano slavila na 200m dugoj dionici. Pobjedivši i na upola kračoj dionici, Seebohm je u Kazanu osvojila zlato i na 4x100m slobodno.

1. Emily SEEBOHM (Australija) 2:05.81 OC

2. Missy FRANKLIN (SAD) 2:06.34

3. Katinka HOSSZU (Mađarska) 2:06.84

Na 100m leptir Le Clos je slavio s novim afričkim rekordom i obranio titulu iz Barcelone. Svoju drugu medalju u Kazanu osvojio je Cseh, dok je bronca otišla u Singapur za Schoolinga.

1. Chad LE CLOS (JAR)  50.56 AF

2. Laszlo CSEH (Mađarska)  50.87

3. Joseph Isaac SCHOOLING (Singapur)  50.96

Posljednje finale dana bila je mješovita štafeta na 4x100m slobodno. Amerikancu u sastavu Lochte, Adrian, Manuel i Franklin u infarktnoj završnici srušili su svjetski rekord i sa samo 5 stotinki prednosti slavili ispred Nizozemaca.

1. SAD 3:23.05 WR

2. Nizozemska - Netherlands 3:23.10 0.05

3. Kanada 3:23.59

Hrvatska je imala dvoje plivača u kvalifikacijama pretposljednjeg dana natjecanja. Sanja Jovanović je nastupila na 50 slobodno i zauzela 39. mjesto jednako kao i Sven Arnar Saemundsson na 1500m slobodno.